Wadowice Oświęcim
ŚRODA
Wycieczka organizowana w terminie 25.06.2023- 15.09.2023!
Cena od 95zł!
Wyjazd z Zakopanego, ul. Kościuszki 19a o godz. 8:30.
Powrót do Zakopanego ok. godz. 20:30

PROGRAM WYCIECZKI :
- 08.30 lub 7:30 - Wyjazd z Zakopanego;
- Zwiedzanie muzeum w Oświecimiu ok.3,5 h;
- Przejazd do Wadowic - czas wolny ok.1,5h;
- Planowany powrót do Zakopnego ok. 20:30.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, to najbardziej rozpoznawalny symbol Holokaustu i miejsce ludobójstwa na świecie. Auschwitz to największy obóz koncentracyjny, jaki kiedykolwiek powstał. Wpisany został na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Tereny hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu są w całości udostępnione zwiedzającym. Dla właściwego zapoznania się z tym miejscem, niezbędne jest odwiedzenie obu części obozu - Auschwitz oraz Birkenau.
Auschwitz
Obóz w Oświęcimiu utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku. Początkowo był miejscem przetrzymywania głównie Polaków, jako więźniów politycznych, a od 1942 roku stał się równocześnie jednym z kilku ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - niemieckiego planu zlikwidowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Ostatecznie w obozie Auschwitz straciło życie ponad 1,1 mln ludzi. Nigdy, w żadnym innym obozie lub ośrodku zagłady, esesmani nie wymordowali tak wielkiej liczby Żydów pochodzących prawie z całej okupowanej przez Niemców Europy. Nadal wiele osób jednak nie wie, że Polacy stanowili blisko 40% zarejestrowanych więźniów Auschwitz i że w obozie osadzeni też zostali i ginęli: Romowie, sowieccy jeńcy wojenni i więźniowie ponad dwudziestu narodowości.
Birkena
Obóz w Brzezince powstał niedaleko obozu koncentracyjnego Auschwitz dla masowej zagłady Żydów. Praktycznie w szczerym polu niezwykle ponury widok tworzą rzędy drewnianych baraków, w których podczas II wojny światowej przetrzymywano więźniów. Na samym końcu obozu zobaczyć można ruiny komór gazowych z krematoriami, naprędce likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.
Wadowice
Miejsce urodzenia papieża Polaka – Jana Pawła II. Podczas zwiedzania można odwiedzić Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego bądź skosztować słynnej „papieskiej” kremówki. To tutaj zobaczymy Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle związana z Janem Pawłem II. W tym właśnie kościele późniejszy papież został ochrzczony, tu się modlił, służył do mszy św., a także przyjął sakrament bierzmowania i odprawił mszę prymicyjną.
Cena: 105zł/99zł*/95zł**
*młodzież szkolna, studenci, emeryci za okazaniem legitymacji.
**dzieci do 14 r.ż.
W cenie:
- transport komfortowym autokarem;
- profesjonalną opiekę pilota;
- przewodnika.
- Muzeum Auschwitz/Birkenau: bilet do muzeum + zestaw słuchawkowy - około 38zł/os.

