Muzeum Whisky + Zamek

OPIS ZWIEDZANYCH ATRAKCJI:

Zamek w Starej Lubowli

Zamek został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku na polecenie węgierskiego króla Andrzeja III. Miał za zadanie strzec szlaków handlowych wiodących do Rzeczypospolitej. W 1412 roku trafił w Polskie ręce w ramach zastawu spiskiego. Podczas potopu szwedzkiego przechowywano w nim polskie klejnoty koronacyjne. Dzisiaj, w kaplicy zamku, wystawione są ich repliki - korona, jabłko, godło i płaszcz koronacyjny. Po pożarze w 1553 roku zamek został przebudowany w stylu renesansowym, później barokowym. Po II wojnie światowej zrujnowaną twierdzę przejęło państwo Czechosłowackie, a w 1966 roku, dzięki staraniom Andreja Čepiššáka, otwarto tu muzeum.

Skansen w Starej Lubowli

U podnóży zamku znajduje się Muzeum Architektury Ludowej. Jest tu prezentowanych 25 budynków przeniesionych z okolicznych miejscowości. Większość to drewniane budynki mieszkalne lub zabudowania gospodarskie, ale jest też młyn wodny czy kuźnia. Pochodzą głównie z początku XX wieku. Największym eksponowanym obiektem jest drewniana cerkiew greckokatolicka, którą zbudowano w 1833 roku. Wewnątrz niej znajdują się ikony z XVII i XVIII wieku. Praktycznie do wszystkich budynków w skansenie można zajrzeć, a wystrój wewnątrz nawiązuje do tego, jak dawniej mieszkano i pracowano. Jest tu więc szkoła, warsztat stolarski, obory, stajnie. Na terenie skansenu znajduje się również gospodarstwo z wiejskimi zwierzętami. Ciekawostką jest też kącik przeznaczony dla najmłodszych z drewnianymi zabawkami dla dzieciaków.

Wycieczka po Destylarni Whisky Nestville

O dawnych tradycjach rzemiosła ludowego i gorzelnictwa na północnym Spiszu, dowiemy się podczas zwiedzania wystawy Destylarnia Nestville. Trasa zwiedzania składa się z trzech części:

 • część Historyczna, gdzie pokazane są przykłady rzemiosł ludowych związanych z gorzelnictwem
 • część Nowoczesna, czyli jedna z najnowocześniejszych rafinerii do produkcji alkoholu w Europie
 • część Tradycyjna to Sala Degustacyjna z ręcznie rzeźbionym obrazem i magazynami dojrzewania whisky

Na końcu zwiedzania każda osoba ma możliwość degustacji pierwszej słowackiej whisky Nestville. Bedzie też czas na wizytę w firmowym sklepie z pamiątkami i produktami Destylarni Nestville, w którym znajduje się krótka wystawa o historii regionu. Zwiedzanie wystawy z fachową interpretacją przewodnika trwa około 60 minut.

Cena zawiera:
 • Transport wygodnym autokarem,
 • Opiekę wykwalifikowanego pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW, KL.
Dodatkowo płatne:
 • Zamek Stara Lubovla + skansen: 6€- osoba dorosła, 4,5€- seniorzy 60+, 3€- studenci; 
 • Muzeum Whisky: 5€- osoba dorosła
Warunki:
 • Wymagany ważny paszport lub dowód osobisty.
 • Organizator nie odpowiada za zmianę cen wstępów w trakcie sezonu.
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Infolinia: 609 040 040 
691 133 678
pn-pt: 9.00 - 17.00
Napisz do nas: turystyka@majerbus.pl